Czy palenie papierosów jest szkodliwe

Palenie papierosów jest szkodliwe, gdyż wdychając 4000 tysiące szkodliwych substancji, w tym 40 rakotwórczych, niszczysz swoje zdrowie. Również nie paląc, a wdychając biernie dym tytoniowy podtruwasz swój organizm.

Liście tytoniu mogą spalać się wolniej tylko dzięki środkom chemicznym, które są dodawane w czasie produkcji. O smaku i zapachu również decydują dodatki chemiczne. Papierosy zawierają poza nikotyną m.in.: amoniak, naftyloaminę, uretan, metanol, piren,  dimetylonitrozaminę, naftalen, kadm, benzopiren, tlenek węgla, toulen, arsen, dibenzoakrydynę, fenol, butan, polon-210, DDT, chlorek winylu. Takie substancje nie mogą pozostać bez wpływu na zdrowie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) donosi, że 1/3 ludności świata to nałogowi palacze, z których co roku umiera ponad 5 milionów, a wszystko to za sprawą papierosów. Co czwarty dorosły Polak skraca swoje życie i naraża się na ryzyko wielu chorób poprzez palenie tytoniu.

Czy palenie papierosów jest szkodliwe?

Palenie wywołuje przede wszystkim liczne choroby układu krążenia.  Dym tytoniowy zmienia fizjologię i morfologię śródbłonka naczyń krwionośnych, a nikotyna oraz kotynina (jej metabolit) przyczyniają się do wzrostu stężenia substancji odpowiedzialnych za zwężanie naczyń. W związku z tym palenie jest bardzo szkodliwe dla osób z nadciśnieniem tętniczym i zwiększa u nich ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Ponadto liczne badania wykazały wzrost ryzyka miażdżycy naczyń wieńcowych i obwodowych. Aż 80% zawałów serca przed 50-tym rokiem życia występuje u palaczy. Sprawcą jest tlenek węgla w dymie tytoniowym, który uniemożliwia transport tlenu przez krew. Przez to serce zmuszane jest do większego wysiłku, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek. Z kolei nikotyna powoduje, że serce bije szybciej i pracuje ciężej. Powoduje ona również zwężanie się naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi.

Palenie papierosów może także zagrozić powiększeniu rodziny. Wpływa na płodność u obojga płci. U mężczyzn palenie powoduje spadek jakości nasienia oraz jego ilości o 23%. Plemniki stają się mniej ruchliwe i mają wady w budowie. U kobiet związki chemiczne zawarte w tytoniu dostają się także do komórek jajowych i aż o 1/3 obniżają szanse zajścia w ciążę. Organizm sam niszczy potraktowane dymem jajo, uniemożliwiając mu rozwój i zapłodnienie. Tym samym liczba komórek owulacyjnych maleje i okres rozrodczości się skraca. Natomiast palenie w pierwszych tygodniach ciąży może spowodować poronienie. Zdarza się także, że palące matki częściej rodzą dzieci niedosłyszące.

U kobiet, które stosują pigułki antykoncepcyjne i jednocześnie palą papierosy, zwiększa się zachorowalność na choroby serca i choroby  zakrzepowo-zatorowe, w tym udar mózgu.

Palenie przyspiesza starzenie i może o kilka lat przyspieszyć pojawienie się menopauzy. 

Palenie wywołuje liczne nowotwory, a najpowszechniejszym jest rak płuc, aż 87% osób umierających na tę chorobę to palacze.

Ponadto palenie może powodować raka jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, trzustki, pęcherza moczowego i nerki, a u kobiet raka piersi.

Kolejne choroby, które może powodować palenie papierosów to: cukrzyca, astma (ta ma bardzo ciężki przebieg, zwłaszcza u dzieci narażonych na bierne palenie), wrzody żołądka, alergie różnego typu czy osteoporoza. Odnotowano, że depresje i samobójstwa także częściej występują u palaczy.

Przez palenie papierosów możesz mieć także kaszel i krótki oddech oraz łatwiej się przeziębiać.

Jeśli nie miałaś świadomości, że palenie powoduje aż taką dewastację w organizmie, już wiesz. Znajdź skuteczną metodę by rozstać się z nałogiem, szczęśliwie i na zawsze.

Pamiętaj, że…

…przyjemność z palenia mylona jest z uzależnieniem od nikotyny, a fizyczne skutki odstawienia papierosów mijają w ciągu kilkunastu dni.

Może Ci się również spodoba