Ziołowa pomoc

Fitoterapia (ziołolecznictwo) to ważna gałąź współczesnej medycyny, oparta na lekach pochodzenia roślinnego. W Polsce ciągle jeszcze niedoceniona, natomiast w Europie stanowi integralną część lecznictwa.

Wykorzystywanie leczniczych właściwości roślin nie przeminęło nawet w dobie szybkiego rozwoju i coraz to nowszych odkryć leków syntetycznych. Leki roślinne, których skuteczność i bezpieczeństwo oparte są na wynikach badań naukowych oraz obserwacjach klinicznych stanowią alternatywę dla leków syntetycznych. Medycyna poszukując skutecznych rozwiązań wraca do korzeni.

Leki roślinne stosowane są w profilaktyce różnych schorzeń oraz w terapii chorób przewlekłych, kiedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wskutek stosowania farmakoterapii lekiem syntetycznym jest najwyższe. I tak na przykład konsekwencją długotrwałej kuracji antybiotykowej może być silne osłabienie organizmu, wyniszczenie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym oraz zaburzona zdolność przyswajania witamin i uszkodzenia wątroby, natomiast leczenie produktami roślinnymi, odpowiednio dobranymi – gwarantuje powrót do zdrowia bez skutków ubocznych.

Ziołowa pomoc to doskonała alternatywa lub uzupełnienie dla „gotowych” leków i suplementów. Gotowe leki syntetyczne zawierają najczęściej jeden, wyekstrahowany z rośliny składnik, usuwając inne, które chociaż pozornie mało ważne, to jednak mają liczne dobroczynne właściwości, często przyspieszając lub zwiększając wchłanianie składnika zasadniczego (np. witamina C występuje w roślinach razem z flawonoidami, które przedłużają i wzmacniają jej działanie).

Zioła są na ogół bezpieczne, jednak warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, gdy chcemy je zażywać razem z lekami na zaparcia, uspokajającymi, moczopędnymi, przeciwzakrzepowymi lub przeciwnadciśnieniowymi.

Zioła można kupić w aptece, sklepie zielarskim – w postaci suszu lub preparatów, lub zebrać samemu. Większość ziół występujących w Polsce nie jest groźna dla zdrowia, jednak zdarzają się też trujące, np. wilczomlecz albo barszcz Sosnkowskiego. Warto zastosować zasadę jak w przypadku zbierania grzybów: „mam 1 procent wątpliwości – nie ruszam.”

Ziołowych preparatów nie można spożywać od tak. Ważne są zarówno przerwy w stosowaniu, jak i dawka, sposób zażycia czy długość podawania. Zioła mogą leczyć, ale i szkodzić dlatego należy używać je z rozwagą szczególnie, jeśli pijemy je z innymi lekami, co może zmienić sposób działania zarówno jednych, jak i drugich. Dlatego zanim zacznie się je pić trzeba skonsultować to z lekarzem lub przynajmniej osobą znającą się na tym.  Nie należy samemu stawiać sobie diagnozy. Jeżeli osoba, cierpiąca na jakąś chorobę, zdecyduje się na skorzystanie z opisanych tutaj ziół musi pamiętać, że nikt poza nią samą nie może wziąć odpowiedzialności za nieprzewidziane

Trzeba uważnie poznać wskazania i przeciwwskazania do stosowania danego zioła, sprawdzić czy nie wejdzie w interakcje z innymi lekami. Można posiłkować się poradnikami opracowanymi przez znanych zielarzy (np. ojciec Klimuszko czy Św. Hildegarda z Bingen). Najlepiej jednak poradzić się lekarza stosującego ziołolecznictwo.

Od wielu lat korzystam z ziół, wspieram swój organizm przez cały rok. Lubię czuć się młoda, zdrowa i szczęśliwa czego życzę Tobie – Drogi Czytelniku !