Dlaczego zioła pomagają

NATURA zadbała o to byśmy żyli długo i w zdrowiu. Poprzednie pokolenia bazowały właśnie na roślinach rosnących wszędzie, które nie wymagają szczególnej troski. Obecnie często nazywamy je chwastami. Rosną wszędzie, nie wymagają szczególnej opieki, są odporne na mrozy, susze, powodzie i często rozmnażają się w dużych ilościach. Badania wykazały, że są one wypełnione czynnymi związkami: salicylina pochodzi z kory wierzby oraz z kwiatu wiązówki błotnej, rutyna z kwiatu bzu czarnego, sylimaryna z ziaren ostropestu, glikozydy nasercowe z konwalii, morfina z maku. To z kwiatów, owoców, nasion, liści i korzeni są ekstrahowane związki czynne uśmierzające ból, leczące rany, poprawiające trawienie, podnoszące odporność.

Dlaczego zioła pomagają ? Działają synergetycznie. Sprawdziło to już wiele pokoleń, bo od zawsze chcieliśmy być młodzi, zdrowi i szczęśliwi, w tym także bogaci. To nie jeden związek decyduje o twoim lepszym samopoczuciu, ale szereg związków, które nawzajem się wspomagają. Na przykład aspiryna niszczy śluzówkę żołądka, salicylina ma do pomocy związki śluzujące, które osłaniają nabłonek żołądka.

Zioła znajdują się tradycyjnie w każdym domu. Korzystamy z nich przy podstawowych problemach – niestrawność – mięta, przejedzenie – bylica pospolita, oparzenie – aloes, przeciw komarom – trędownik bulwiasty, bylica pospolita, bylica piołun, opryszczka – nagietek, początek przeziębienia – sok z owoców dzikiego bzu, lipa, łupież – wywar z pokrzywy, lepsza krew – pokrzywa, porost włosów – korzeń łopianu, korzeń pokrzywy, biegunka przy rotawirusie – nasiona kobylaka i dodatek wszelkich ziół kulimarnych: estragonu, kminku, cząbru, oregano, tymianku,

Obecnie korzystamy ze sklepów zielarskich, gdzie można kupić zioła suszone. Warto popijać pyszną herbatkę z liści poziomki, malin, czarnej porzeczki, jeżyny oraz kwiatu głogu i owoców jarzębiny. Wszystkie te składniki wymieszaj i 1 łyżkę ziół zalej wrzątkiem, przykryj, odczekaj 10 minut, by związki przeszły do napoju i oto jest – herbata ziołowa, która działa pomocniczo na nasze narządy wewnętrzne, możemy ją pić codziennie.

Czy wiecie, że niektóre rośliny nie są już badane dlatego, że siła ich działania została już dowiedziona przez używanie w medycynie ludowej?