Dlaczego zioła są mało skuteczne

Odkrywamy na nowo medycynę naturalną wkraczając w świat ziół i ziołolecznictwa kiedy już nic innego nie działa. Spodziewając się natychmiastowej poprawy wnioskujemy, że zioła są mało skuteczne. Na przeziębienie szybciej działa jedna tabletka grypeksu niż czosnek, lipa, czarny bez, szałwia i rumianek. Jednak, gdy choroba znów powraca lub przedłuża się masz zamiar coś z tym zrobić. Obarczanie ziół brakiem skuteczności może być sytuacją przejściową, gdyż brak działania zwykle wynika z niewłaściwego sposobu używania ziół.

Dlaczego zioła są mało skuteczne. O wiele trudniejsze od dawkowania tabletek jest stosowanie ziół, gdyż zależy od formy przyjmowania danego zioła. W zielarstwie wiele zależy od osoby, jej stanu zdrowia czy choroby, wieku, od rośliny oraz sposobu przygotowania.

Zioła zwykle działają synergetycznie, a nie kierunkowo – ściśle na daną dolegliwość. Kupując paczkę ziół na opakowaniu znajdziesz ogólny opis działania, a ulotka ze szczegółowymi informacjami prawie nigdy nie jest dołączana. Dawkowanie opisane na opakowaniu zostało opracowane przez Ministerstwo Zdrowia, a nie przez osobę która ma praktykę w terapii ziołami.

Napar przygotowywany przez piętnaście minut ma o wiele mniej związków niż ten przygotowywany przez minut dwadzieścia pięć. Wywar z rośliny spowoduje wymioty, a kilka kropel wyciągu zadziała przeczyszczająco. 

Ważnym czynnikiem jest regularne używanie ziół. W stanach chorobowych lepiej jest używać ziół w mniejszych porcjach, ale systematycznie. Częste popijanie mniejszych ilości naparu przynosi lepsze efekty. Sok z czarnego bzu może być brany nawet 2 razy w ciągu każdej godziny na początku grypy – jednak w małej dawce. Generalnie zaleca się przyjmowanie ziół 3 razy dziennie, ale takie dawkowanie będzie zbyt słabe by pokonać chorobę.

Właściwe przygotowanie

Ziołolecznictwo ma wielowiekową tradycję. Obecne badania naukowe potwierdzają działanie ziół, ich właściwości i skuteczność. Wiele znanych ziół jest zbieranych na profesjonalnych plantacjach, z daleka od przemysłu. Prowadzone testy wykazują, że tylko właściwe przygotowanie roślin zielarskich pomaga, leczy i zapobiega chorobom. Jeśli w nieprawidłowy sposób przygotujesz zioła to nie zadziałają. Nalewka ma działanie odmienne niż syrop, ten z kolei jest inny od naparu a napar od odwaru – a wszystkie te formy różnią się od maceracji. Przygotowanie ziół to precyzyjny proces i dokładnie opisany w każdym przepisie. Rozpuszczalnik (woda, spirytus) i metoda przygotowania jest niemal tak ważna jak samo zioło.

Najlepszy surowiec

Zioła z czasem tracą swoją jakość, zwłaszcza gdy nie są przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu – a przez to wartość oraz ilość substancji które wywierają na nas korzystny wpływ gwałtownie spada.

O wiele łatwiej utrzymać dobrą jakość nalewek i kapsułek ziołowych, jednak kupujemy je o wiele rzadziej niż normalne zioła, głównie ze względu na cenę.

Sklepy zielarskie prowadzą osoby z doświadczeniem oraz z misją. Zaangażowanie oraz wiedzę przekazują potrzebującym i od nich można się wiele dowiedzieć. W swojej ofercie mają najlepsze produkty i warto zioła kupować w zaufanych miejscach. Suszone zioła posiadają także kolor i łatwo poznać czy jest to wartościowy produkt. Działanie ziół, które leżały długo w szafce poznamy także na podstawie smaku. Pieprz który leży przez dwa lata w niczym nie przypomina tego świeżego, podobnie jest z innymi ziołami.

Źródło: Internet